Aktualnosci-Porady-Baza wiedzy

Podatek VAT i kasy fiskalne

Podatnicy, prowadząc ewidencję przy użyciu kas fiskalnych przypisują oznaczenia literowe od "A" do "G" do stawek podatku lub zwolnienia od podatku, przypisanych do nazw towarów i usług, w następujący sposób:

  • literze "A" - jest przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%,

  • literze "B" - jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%,

  • literze "C" - jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 5%,

  • literze "D" - jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0%,

  • literze "E" - jest przypisane zwolnienie od podatku,

  • literze "F" i "G" - są przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 (usługi turystki - podstawą opodatkowania jest marża) lub art. 120 ust. 4 (dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży) ustawy o VAT.

Kasy należy dostosować do nowych wymogów dotyczących przyporządkowania oznaczeń literowych na klawiaturze kasy do stawek VAT najpóźniej do końca lipca 2019 r.

Na podstawie § 6 ust. 1 oraz § 59 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących - Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 816.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.